Výhody a nevýhody hypotéky

Hypotéka je velký životní závazek, pro který se většina lidí rozhodne až po zralé úvaze. Ceny nemovitostí rostou doslova z minuty na minutu a získat potřebný obnos peněz k realizaci vlastního bydlení je mnohdy nad naše síly. A tak nám nezbývá než navštívit banku, vyjednat podmínky a čekat, zda se na nás usměje štěstí a my nakonec odejdeme s tíženými miliony na účtu. Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody tohoto typy úvěrového produktu, které vás možná překvapí.

Účelovost

Jako jeden z mála úvěrových produktů je hypoteční úvěr na bydlení účelový. To znamená jen jediné, dá se sjednat pouze za určitým účelem a to primárně k pořízení vlastního bydlení. Veškeré výdaje spojené s čerpáním úvěru je navíc potřeba bance doložit.

Dávejte si pozor i na postupné čerpání, kdy banka neuvolní peníze z úvěru najednou, ale postupně dle fáze výstavby. Podmínky hypotečních úvěrů se banku od banky liší a je proto ve vašem dobrém zájmu si podmínky před podpisem smlouvy řádně prostudovat. Smlouvu si na vyžádání můžete vzít s sebou domů, vše si promyslet, popřípadě smlouvu ukázat právníkovi a podepsat až v případě, kdy budete obeznámeni se všemi podmínkami.

úroková sazba

Úroková sazba

Z hlediska úrokové sazby je hypotéka na bydlení nejvýhodnější úvěrový produkt na trhu. V současnosti se úroková sazba u bankovní i nebankovní hypotéky https://www.fahd.cz/nebankovni-hypoteka/ pohybuje kolem 1,5%. Na paty jí šlape pouze americká hypotéka, kde je roční úroková sazba o něco vyšší. Daleko za nimi jsou pak dlouhodobé spotřebitelské úvěry, které jsou však k financování vlastního bydlení krajně nevhodné.

klíč od domu

Zástava nemovitosti

Hypoteční úvěr je podmíněn zástavou nemovitosti. Po celou dobu splácení tak na dané nemovitosti visí věcné břemeno bankovní společnosti. Pokud není úvěr splácen řádně, může dojít k okamžitému prodeji nemovitosti.