Ruční výroba knih

Investovat čas a peníze do vydávání unikátních bibliofilií není vůbec žádný med, a tak se tomu dnes již věnuje málokdo. Je to ovšem škoda, protože ručně vázaná kniha má své kouzlo, a navíc je každá vlastně originálem vyšperkovaným k dokonalosti.

Ruční výroba knih využívá tradiční technologie, čímž se snaží zachovat co nejvíce z původního řemesla. Každá kniha je pak výtvarným dílem, které v sobě spojuje praktičnost i estetické poslání knihy. Milovníci knih si tak přijdou opravdu na své.
staré knihy

Historie knihy

Historie knihy je velmi dlouhá a trnitá. Již staří Egypťané psali na papyrus, který se vyráběl z rostliny. Tenkrát ale psané texty nebyly vázány do knihy, jakou známe dnes, ale list papíru se navíjel na dvě tyčky a tento svitek se skládal do pouzdra. Jelikož byl ale papír velmi drahý, často se psalo také na pergamen, který byl vyráběn ze zvířecí kůže, a musel se tedy opracovat tak, aby bylo možné na něj psát.

Kniha, jak ji známe dnes, je výsledkem dlouholetého procesu a vývoje knihtisku na celém světě. Dnes známe knihu jako sešitý nebo slepený svazek listů potištěného papíru. Než se však rozšířil knihtisk, byly knihy psány ručně. Oproti historickým výtiskům můžeme postavit nejmodernější knihy na světě, které jsou publikované v elektrické podobě. Označují se jako elektronické knihy, jsou snadno přenositelné, a rozhodně nepotřebují, abyste pro ně doma měli knihovnu.

Ruční výroba knih je však stará více než 200 let. A protože se nejedná o strojovou výrobu, kde jede jedna kniha za druhou za pomoci moderní technologie, jde zde o to, že každá kniha je vlastně unikát. A tak se i dnes můžeme pokochat knihou, která voní papírem, dřevem a kůží.
sedmikrásky v knize

Vyrobte si sami

Pokud byste si chtěli sami vyrobit ručně vázanou knihu v domácích podmínkách, budete se muset naučit ovládat jejich vázání a spoustu druhů technik.

Potřebovat k tomu budete:

· kartonový základ

· kvalitní lepidlo na papír

· látku, kůži nebo jiný materiál, kterým knihu potáhnete

· papír na listy

· pružnou nit

· různé doplňující materiály na zdobící techniku

· řezací nůž, nůžky, jehly, štětce a další

Naskládejte na sebe určitý počet listů papíru a přeložte je na půl. Poté si přichystejte přední a zadní díl desek, které nejprve potáhněte papírem nebo plátnem. Desky natřené dostatečným množstvím lepidla položte na potahový materiál a pořádně vyhlaďte. Okraje potahu zahněte dovnitř. Svazky listů sešijte knižním vázáním a vsuňte je do desek. Krajní listy se nalepí na desky a tím se vazba upevní. Knihu si můžete ještě celkově dokončit různým zdobením či jinou designovou úpravou.