Je hypotéka skutečně pro každého?

Pokud si chcete splnit své dlouhodobé životní cíle, plány nebo sny, které navíc vyžadují nemalou vstupní investici, je možná nasnadě začít přemýšlet o vhodném zafinancování. První možnost, která se přímo nabízí, je hypoteční úvěr. Ovšem už dávno neplatí, že hypotéku získá každý, kdo si o ní přijde do banky požádat. Je zapotřebí splnit několik zákonem stanovených podmínek. Řada bankovních společností si však ještě krom nich diktuje i další, ve výsledku tak může být velmi náročné na takový úvěr dosáhnout.

Řada domů

Ceny nemovitostí rostou doslova mrknutím oka a je jen hrstka těch, kteří si mohou dovolit bydlení z vlastních zdrojů. Hypotéka je tak skutečně správným krokem, který navíc představuje ale poměrně velký závazek. I z tohoto důvodu se hypotečního úvěru řada lidí obává, neboť zatíží rodinný rozpočet i na několik desítek let dopředu. Není už žádnou výjimkou, že hypoteční úvěry jsou uzavírány i na 30 let, což u mnohých představuje většinu produktivního věku.

Jak je to s rizikovými žadateli?

Nebudeme si nic nelhávat, stačí pozdě zaplacená faktura na telefon a z člověka je rázem rizikový žadatel. Jenže život se mu díky tomu minimálně zkomplikuje. Bankovní i nebankovní společnosti totiž mají k dispozici registr dlužníků volně k nahlédnutí. Řada z nich toho samozřejmě využívá a tak se není čemu divit, že řada žádostí skončí zamítnutím právě z důvodu negativního záznamu v některém z registrů. V současné době máme v České republice přesně čtyři registry dlužníků pro fyzické osoby.

Smlouva k podpisu

Bankovním společnostem ale začaly konkurovat ty nebankovní. V mnohých ohledech jsou ke svým potencionálním zákazníkům benevolentnější a nabízí úvěrové produkty i těm, kteří v bankách běžně neobstojí. Jedním příkladem za všechny je americká nebankovní hypotéka, které je bez doložení příjmů nebo kontroly v registrech dlužníků.