Velký trend v nákupech do domácnosti

Čistička vzduchu je skvělá věc prakticky pro všechny. Ideální je ovšem pro osoby, které trpí alergií či astmatem. Pokud máte doma domácí mazlíčky, bude se vám také hodit. Stejně dobře ji ale využijí také lidé, kteří žijí ve městě či prašném prostředí. Co je hlavní výhodou?

bílá oblaka

Domov bez škodlivých mikroorganismů

Výrobci slibují, že se při správném používání jejich produktů zbavíte až 96 procent prachu, roztočů, plísní i pylů. Existuje ovšem několik různých druhů a volit byste ji měli po konzultaci s lékařem podle toho, co nejvíc potřebujete.

 

Chcete-li nejen čistit, ale také zvlhčovat vzduch, potřebujete tu s vodním filtrem. Některé nabízejí také možnost ionizace, ale na to pochopitelně potřebujete ionizátor. Většina z nich vám ale dnes nabídne několik různých filtrů, abyste si mohli užít více funkcí s jedním produktem. Stačí si jen vybrat.

květina v interiéru

Ideální vlastnosti každé čističky

Ať budete vybírat jakékoli funkce, existují základní parametry, které by měly mít všechny. Na jaké údaje se během nákupu dívat?

  • Absorpce prachu min. 80 procent,
  • hlučnost max. 40 dB,
  • vzduchový výkon ideálně 1,5 krát vyšší než je objem místnosti,
  • automatický režim indikace znečištění,
  • indikátor aktuálního zanesení filtru.

 

Nebezpečí ozónu

U variant, které nabízejí ionizaci se vždy musíte u výrobce zajímat, zda je to bezpečné. Samotná ionizace je přínosná, protože pomáhá s tzv. syndromem nemocných budov. Ten můžete pocítit zejména v panelácích jako bolesti hlavy, pálení očí či podrážděnou pokožku. Jenže některé přístroje produkují ozón, který je velmi škodlivý. Při pořízení se na to proto zeptejte.

obývací pokoj

Tip na konec

Kromě konzultace s lékařem a výrobcem udělejte ještě jednu věc. Najděte prodejce, který nabízí testy zdarma, např. na 14 dní. Někteří výrobci a prodejce takové akce dělají, i když nepravidelně. Jedná se ovšem o nejlepší způsob zjištění, zda vám bude vyhovovat hlučností, spotřebou i výkonem.