Co to je a kdo je může mít?

Záděru můžeme popsat jako malý, ale bolestivý trojúhelníček kůže v okolí nehtů. Jedná se o odumřelý kousek kůže. Proč se v této části tvoří častěji? Důvod má opodstatnění v biologii, kůže v okolí nehtů se snadněji vysušuje, jelikož právě zde má malou ochrannou vrstvu tuku. Záděry samotné se objevují u každého. Zvýšené riziko tvoření záděr mají ti jedinci, kterým se během jejich práce nadměrně vysušuje kůže na rukou, nebo své ruce nadměrně máchají ve vodě. Zvláštní skupinou jsou jedinci, kteří si koušou nehty.
Ruce držící květinu
Jak vzniku předejít?
Zvýšený vznik záděr je také patrný u lidí, kteří trpí nedostatkem některých vitamínů a minerálních látek. Vitamíny, které prospívají k dobrému stavu nehtů a jejich okolí, jsou vitamín A a D. Důležitý je rovněž dostatek křemíku, vápníku a železa. Nedílnou součástí předcházení vzniku záděr je i dostatečný přísun bílkovin živočišných (maso, vejce, mléko) i rostlinných (luštěniny).
Špinavé prsty
Jak je ošetřit?
První pomoc při ošetřování je okamžité odstřihnutí odumřelé části kůže. Aby to šlo lépe, je vhodné před stříháním namočit prsty do vody s přísadou oleje, který tak změkčí kůži. Kousky kůže rozhodně neodlamujte ani neokusujte! Při odlamování byste si mohli do rány zanést bakterie a infekci anebo odtrhnout s odumřelou kůží i kůži zdravou a způsobit si tak daleko větší a velmi bolestivou ránu. Až si záděru ustřihnete, pomažte ranku hojivou mastí a na noc ji zalepte náplastí. Hned ráno ale náplast zase sundejte, jelikož ranka musí přirozeně dýchat, aby se zacelila. Posléze nezapomínejte pravidelně promazávat okolí nehtu potažmo i suché ruce samotné jako prevenci vzniku záděr a podporu jejich hojení. Masti, které mají hojivé účinky, by měly obsahovat měsíček lékařský. Kosmetika by rovněž měla obsahovat vitamíny E, F a přírodní olej z citrusu. Pokud chcete ošetřovat přírodními látkami, pak sáhněte po regeneračních krémech obsahujících konopný olej a čajovníkový olej.