Poslouchejte cokoli jen chcete! Kdykoli a kdekoli!

Brambory jsou super potravinou. To víme. Nepotřebují nijak zvlášť kvalitní půdu pro svůj růst. Nepotřebují moc vody, hnojiv ani postřiků. Na malé ploše se tak dá rychle vyprodukovat velmi hodnotnou potravinu, která je kromě své nutriční hodnoty také zdrojem velké řádky vitamínů. Zkrátka vždycky platilo, že kupovat a jíst brambory se vyplatí.

Momentálně jsou však brambory rekordně drahé a v našich obchodech už české brambory nekoupíte, protože došly. Nyní najdete v obchodech brambory pouze z dovozu.
pěstování brambor

Na nedostatku našich brambor má zásluhu loňské sucho. Bylo jich tedy mnohem méně než v jiných letech. Tuzemská produkce došla a nyní zakoupíte ve většině případů pouze drahý dovoz. Cena totiž v únoru 2019 vzrostla o více než padesát procent.

Žádný z tuzemských producentů brambor nezažil podobnou situaci v posledních padesáti letech. Další české brambory se dají na trhu tedy očekávat až v červnu. Ty první možná o pár dní dříve, tedy na konci května 2019.

Podle Českého statistického úřadu průměrná cena brambor přesáhla 22 korun za kilogram, což je oproti předchozímu roku o 55 procent vyšší sazba.
syrové brambory

V Čechách se totiž v loňském roce, právě kvůli zmiňovanému suchu, sklidilo pouze 583,5 tisíce tun, což je o 15 procent méně než v roce loňském.

Samozřejmě propad sklizně nebyl jen u nás, ale postihl celou Evropu. Naštěstí se již neočekává další nárůst cen. Nicméně i nadále budou ceny brambor takto vysoké, jako je tomu nyní.

Kromě toho, že toto zboží není dostupné u nás, není už možnost vozit tuto super potravinu ani z Německa. Další oblasti, kde je ještě možnost sáhnout do zásob je Nizozemí a Francie. Samozřejmě tím se zvyšují náklady na dopravu.

Není výjimkou, že se momentálně dováží tyto potraviny také z Egypta.

Podle dalších statistických údajů se ví, že zemědělské podniky v České republice měly v minulém roce brambory na necelých 23 000 hektarech. Pouze na 14 000 hektarech byla tato plodina pro jídlo. Zahrádkáři měly tuto potravinu na necelých 6 000 hektarech.