Konstrukční trubky

Ocelové trubky se dělí podle způsobu výroby na svařované a bezešvé. Svařované trubky nejsou tak odolné proti vnitřním tlakům, a proto jsou nevhodné na vedení vody, páry, vzduchu nebo plynu. Svařované trubky pro všeobecné použití se vyrábějí z oceli 11 343. Je to neušlechtilá konstrukční ocel a používá se na nejrůznější výrobky. Konstrukční trubky jsou vyráběny podélným svařováním. Kvalita svarového spoje musí odpovídat kvalitě základního materiálu trubky. Konstrukční trubky svařované černé mají největší využití v zámečnické výrobě. Stačí se koukat kolem sebe a určitě nějakou trubku uvidíte. Sloupky plotů, brány, mříže, sloupky k dopravním značkám, lešení, zábradlí. Také při stavbě strojů a zařízení nebo jako nosný prvek průmyslových staveb se uplatní ocelové trubky. Různé přístřešky a pergoly, vzpěry, podpěry, na to vše se používají konstrukční trubky.

lešení

Konstrukční trubky se vyrábějí v mnoha rozměrech. Nejběžnější jsou 10,2; 13,5; 17,2; 21,3; 26,9; 33,7; 42,4; 48,3; 60,3; 76,1; 88,9; 114,3; 139,7; 168,3; 219,1; 273 a 323,9 mm, v tloušťkách od 1,4 mm pro nejmenší průměry trubek až 12,5 mm. Rozměry a tolerance jsou vždy dány příslušnou normou.

ocelová konstrukce

Dodávané délky jsou standardně 6 m, ale vyrábějí se i 12metrové trubky. Dělení trubek na požadovaný rozměr se provádí pilou nebo autogenem. Konstrukční trubky mají vždy zaručenou svařitelnost. Výrobky z konstrukčních trubek se tryskají a opatřují nátěrovým systémem. Ocelové trubky se staly běžnou součástí našeho života, až je přehlížíme. Přitom trubky najdeme v konstrukci kočárků, jízdních kol i v konstrukci auta či letadel. Mnoho konstrukcí ocelových hal nebo mostů je právě z konstrukčních ocelových trubek. Máte zámečnickou dílnu? Vyrábíte jednoduché konstrukce, zábradlí, ploty a sloupky? Neobejdete se bez zásoby konstrukčních trubek různých průměrů a tlouštěk.