Dlažba z obkladového kamene, její vlastnosti a výhody

Proč vsadit na kamennou dlažbu

Mnoho druhů kamene – neexistuje jen jeden kámen, vhodný na obklady. Kupříkladu můžeme jmenovat mramor, břidlici, žulu, pískovec, kvarcit nebo travertin.

Je to přírodní materiál – jak jistě dobře víte, přírodní kámen nevznikal v laboratoři a není to syntetický materiál. Pokud si jej ovšem nezaměníte s umělým, např. štípaným kamenem nebo betonovými ploty, které kámen jen napodobují.

dlažba z kamene

Není toxický – na obkladové kameny se nepoužívají toxické horniny, můžete si druh kamene snadno ověřit u výrobce či prodejce.

Dobře se udržuje v čistotě – údržba je snazší, než u koberců, které by se měly občas čistit speciálním strojem. Tady stačí běžné čisticí prostředky, vhodná je i docela obyčejná jedlá soda nebo roztok octa, s nímž zbavíte povrch vápenatých usazenin. Pro jistotu si však nejprve ověřte, zda na dotyčný druh kamene lze zmiňované čistidlo použít.

Dobře vede teploobkladový kámen je skvělou volbou na podlahu s podlahovým vytápěním. Ochotně akumuluje teplo a to pak pomalu a postupně předává do okolí. Topení v podlaze má výhodu v tom, že je teplo rovnoměrněji rozvrstvené v prostoru, na rozdíl od radiátorů, z nichž se teplo šíří hlavně vzhůru ke stropu, kde je pak tepleji, než u země.

krásné nohy na kamenech

Životnost a pevnost – většinu druhů obkladového kamene spojuje shodná vlastnost, a sice velmi dlouhá životnost a vysoká pevnost vůči mechanické zátěži. Můžete na ně bez problémů pokládat nábytek a samozřejmě po nich chodit i v obuvi. Eroze způsobená otěrem, např. chůzí, je u kamenů natolik nízká, že po dobu svého života prakticky nezaznamenáte nějaké větší poškození.

Odolnost vůči mrazu a dalším povětrnostním vlivům – některé kameny, např. žula nebo kvarcit, jsou vhodné i do exteriéru. Nevadí jim déšť, sníh, mráz ani horké letní slunce. Můžete je pokládat na terasu, pod pergolu, do altánu nebo na venkovní chodníčky.