Nezanedbávejte antivirovou ochranu, v ohrožení jsou počítače i mobily

Počítačové viry jsou reálnou hrozbou, se kterou se setkalo podle průzkumů veřejného mínění v České republice více než 70 procent uživatelů výpočetní techniky. V internetové síti denně cirkuluje více než sto tisíc nerůznějších druhů škodlivých kódů, Internet se tak z bezpečného místa pro komunikaci a získávání informací stal doslova smetištěm hrozeb. Zločin je zkrátka, bohužel, stále na denním pořádku ve všech zemích světa a Internet se tomu pochopitelně nemohl vyhnout.
virus počítače
Existuje pomyslná tabulka, jakási stupnice nejhorších virů zacílených jak na stolní počítače a notebooky, tak i na mobilní zařízení. Záleží také na tom, jaký prospěch počítačovým pirátům přinese šíření nějakého viru. Musí přece vynakládat určité úsilí na jeho vývoj a implementaci, tak to musí mít nějaký význam. Doba se dnes změnila, a zatímco v minulosti to bylo spíš ukájení falešného sebevědomí a dokazování vlastních schopností v souvislosti s prolomením přístupu do cizího počítače, dnes se hackeři zaměřují především na zisk.

Motivace využití počítačových virů se mění

Není tedy s podivem, že na prvním místě nejrozšířenějších počítačových hrozeb je CoinHive. Je to propracovaný malware, který pomáhá těžit virtuální měnu s názvem „Monero“.  K získávání měny je napadený počítač instruován tak, že více než polovina výkonu procesoru pracuje pro zločince, provádí matematické výpočty a vydělává mu virtuální peníze.
Druhou příčku nechvalné statistiky obsadilRig. Ten využívá slabin Javy, Internet Exploreru a Flash playeru a úspěšně se šíří Internetem již od roku 2014.
Třetím nejvíce rozšířeným škodlivým kódem je Cryptolot. Tento unikátní a údajně dobře napsaný virový zdroj také těží virtuální peníze na podobném principu, jako CoinHive. Grafická karta a jednotka CPU pak běží na plný výkon, aniž by si toho nepozorný uživatel vůbec všiml.
virus alarm

Pozor na mobilní telefony

Cokoliv je připojeno k Internetu, může být ohroženo. To je pravidlo, které si zapamatujte.
Na prvním místě žebříčku hrozeb ohledně mobilních telefonů je Triada. Je to malware vyvíjený speciálně pro tablety a smartphony a zaměřuje se na operační systém Android. Ten dokáže efektivně přesměrovávat klienta na podvodné webové stránky.
Druhé místo patří programu Lokibot. Je to speciálně vyvinutý trojský kůň pro operační systém Android, který se také chová jako malware, a zjišťuje citlivá data o uživateli. Virus se modifikuje na tzv. ransomware a uzamkne telefon tak, aby zločinec mohl vymáhat na oběti výkupné.