LED zářivky a panely s nízkým příkonem a vysokou účinností

Pro osvětlení v domácnostech již prakticky zakoupíte pouze svítidla s obsahem luminoforu a směsi emitující světelné záření, halogenové žárovky anebo polovodičová technologická řešení. Zastavme se u těch posledně zmiňovaných.
Výraz LED vychází z angličtiny, znamená doslova Light Emitting Diode, což je dioda, vyzařující světelný paprsek. Dioda je polovodičová elektrotechnická součástka, která je známa již z počátku 60. let minulého století.

technologie

Zprvu to byly pouze první červeně svítící diody, jimiž se mohli tvůrci pochlubit ve sdělovací technice, šlo spíše o signalizační prvky o velmi malém výkonu. Vývoj se však nezastavil a moderní čipy umožňují napájení těchto zdrojů světla využít i v praktickém pojetí svítidel v domácnostech, na pracovištích a dokonce i v exteriéru jako náhradu veřejného osvětlení. Obrovský výkon polovodičových reflektorů umožňuje instalovat svítidla tam, kde dosud převažovaly výbojky.

Přednosti LED technologie

Poměr cena / výkon a dlouhá životnost – dnes již neplatí pravidlo známé před deseti lety, že šlo o technologii v plenkách, jejíž cena byla navíc velmi vysoká a doba návratnosti se blížila životnosti, což bylo téměř nerentabilní. V současné době zakoupíte LED zářivky, panely a žárovky za přijatelnou cenu, přičemž deklarovaná životnost je již mnohem delší, než tomu bývalo dříve. Investice se vrátí již za několik měsíců provozu, neboť je příkon elektrické energie ve srovnání s běžnou žárovkou mnohonásobně nižší.

led světlo

Barva světla – zároveň neplatí značné omezení barvy vyzařovaného světla. Tomuto osvětlení bylo často vytýkáno, že svítí pouze chladným namodralým světlem, které je vhodné spíše na pracoviště, nikoli tam, kde chcete v klidu posedět nad šálkem čaje a odpočívat. Nyní lze zakoupit model v barvách světla v širokém rozpětí, od teplých barev bílého světla (3000 K) až po ty studené (6500 K).